BORDER KOLIE

Historie a význam plemene

Border kolie je plemeno psa, známé též pod originálním názvem "Border Collie". Toto plemeno je dle klasifikace FCI (Federation cynologique internationale) řazeno do skupiny plemen ovčáckých, pasteveckých ahonáckých. V případě border kolie jde o plemeno ovčácké, pocházející z Velké Británie, konkrétně z hraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem nazývané Border country (countries).

Historie plemene border kolie sahá do doby před naším letopočtem. Staří Římané popisují ovčácké a pastevecké psy, kteří mají obdobné vlastnosti jako dnešní border kolie. Tito psi se spolu s Římany dostali do Británie. Obdobně se do Británie dostal i další předchůdce border kolie a to skandinávský pes podobný špicovi.Ze 14. století pak pochází kniha De Canibus Britannicus, jejímž autorem je John Caius. Kniha popisuje práci ovčáckých psů v Británii.

Bohatství Británie bylo vybudováno na ovcích a jejich vlně. K ovládání obrovských stád ovcí byli ovčáčtí psi nutností, což popisuje James Hogg (1772-1835), ovčák a básník z Ettrick Valley u skotských hranic, který napsal: "Bez ovčáckého psa by pahorky a roviny Anglie a Skotska neměli cenu šesťáku. Bylo by třeba daleko více lidské pomoci zvládnout stáda ovcí na pastvinách a dohnat je míle na tržiště. Bez nich by výtěžek chovu byl ztrátový."

Border kolie byla vždy šlechtěna především na práci a to nekompromisním selektivním chovem nejlepších ovčáckých a pasteveckých psů. K výběru takových psů sloužily i soutěže dovednosti ovčáckých psů, závody v pasení - Sheepdog trials. Jeden z prvních trialů se konal v roce 1873.

Využití border kolií

Vlastnosti, pro které byla border kolie po dlouhá léta šlechtěna, z ní dělají toho nejlepšího ovčáckého psa na světě, zároveň však dávají psům a fenám tohoto plemene příležitost vynikat ve většině psích sportů a moderních aktivitách se psem.

Pochopitelně i u tohoto plemene záleží na výchově, výcviku a přístupu majitele konkrétního psa nebo feny. Border kolie jsou vysoce inteligentní a plné energie, a proto je potřeba, aby se jim dostalo jak fyzického tak duševního vyžití. Jen takto bude borderka šťastná a o to jde každému dobrému majiteli. Skvělou možností je zaměstnat border kolii nějakým psím sportem, prací pro lidi nebo jinou aktivitou, kde by využila všech svých pozitivních fyzických i psychických vlastností.

Standart plemene